Ana Sayfa YAZARLAR 21.12.2022 357 Görüntüleme

Haziran Seçimlerine 6 Ay Var. Armut Pişecek, CHP’ye Düşecek

kardesleryaziicimasa

Türkiye’nin en önemli ve en kritik seçimlerinden birine 6 ay gibi bir zaman kaldı. Seçim süreci Ocak ayında başlayacak. 6 ay sonraki seçimlerde yasama organının bir parçası olacak kişilerde de hareketlenmeler başladı. Öyle, milletvekilliği seçilip sıradan bir durummuş gibi değerlendirmemek de gerekir. Milletvekilinin; ülkenin yönetiminde esas alınacak olan yasaların çıkarılmasında söz sahibi olma gibi bir de özellikleri var ve toplumda bu vasıf çok ön plana çıkmaz. Milletvekilliği, sadece seçildiği bölgenin değil, tüm ülkenin geleceğine yön verecek bir makamdır.

******

Süreci en erken başlatan parti CHP oldu. Aday olmak isteyen il ve ilçe yöneticilerinin 26 Aralık tarihine kadar görevlerinden istifa etmeleri istendi. Kimlerin istifa edeceğini görmek için 5 gün kaldı. İstifa edip etmeyeceklerini şimdiden sormaya kalksak, kem küm ederken dili boğazına kaçmadan cevap verebilecek yönetici sayısı çok az diye düşünüyorum.

Tabi, Konya gibi bir coğrafyada CHP’nin yıllardır 15’te 1 olan başarı oranı bu seçimde değişir mi göreceğiz. Konya’daki CHP oylarını ayakta tutan birkaç ilçeden biri olan Ereğli’ye ne kadar önem verilecek, Ereğli teşkilatı bu önemi ne kadar değerlendirecek?

CHP’nin seçim süreci ile ilgili benim görüşüm, genel merkez nezdinde Ereğli teşkilatının başarısız karnesi, bu seçimlerde Ereğli’yi Karapınar’ın arkasına itecek. Partinin Ereğli teşkilatı, dışardaki seçmeni ikna etmeye uğraşırken, diğer yandan da dağıttığı parti tabanını toplamaya çalışarak en az iki cephede mücadele edecek. Ülkede iktidar partisinden kopan oy sayısını otomatikman kendi hanesine yazan ve daha şimdiden iktidar sarhoşluğuna giren teşkilat, seçim sürecinde önüne konacak olan temcit pilavını da geçtiğimiz 4 yıl boyunca kendi elleri ile hazırladı.

Neticede halkın hilafına siyaset yapılmaz. Seçim halkla kazanılır, halka inilerek kazanılır. Halkın istediği ismi halkın önüne getirirseniz ancak öyle başarılı olursunuz.

Seçimde gençlik teşkilatı önemlidir, kadın teşkilatı önemlidir.  Politika üretebilmek, halka parti politikalarını anlatabilmek önemlidir. Henüz halka inememiş, bünyesindeki yükseköğrenim potansiyelini gençliğine kazandıramamış; kadın kolları yapılanmasını tamamlayamamış, mikro milliyetçilik çabaları ile kendi tabanındaki umudu bile söndürmeye başlamış yönetimler seçimde başarı elde edemezler. Aday adayı dışlayarak, öteleyerek, herkesi kendisine rakip görerek uygulanan politika toparlamaz, dağıtır.

****

Yazım, CHP karşıtı bir yazıymış gibi algılanmasın. CHP’yi severim, az çok bilirsiniz. İsterim ki CHP de meclise milletvekili göndersin.  Ereğli, mecliste farklı kollardan da temsil edilsin. Ama bu yıllardır başarılamıyorsa, halkı ikna edecek politika üretilemiyorsa, başarısızlığın cezasını seçmen çekiyorsa, seçmene karşı en büyük siyasi görev, başaracak olana yol açmaktır. Yazımda bunu anlatmaya çalıştım.

 

trendmasa

Yorumlar

sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster