Ana Sayfa YAZARLAR 17.12.2022 411 Görüntüleme

Ereğli, Belediyene Sahip Çık.

kardesleryaziicimasa

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki, bu yazıyı siyasi ya da kişisel olarak algılamadan, kurumsal olarak ele almanızı istiyorum. Çünkü burada bahsettiğim temel konu, belediye kurumudur. Bugün Hüseyin Oprukçu olur, yarın bir başkası.

Ereğli, geçmişinde de bugününde de sığ siyasetin, halk deyimiyle kuru siyasetin merkezi ve kurbanı olmuş. 200 bin nüfuslu şehirdir, her siyasi görüşten insanlar olabilir ama bunların arasında iki ana kesim var ki, şehre en zararlı olanlar bunlardır. Birisi, iyiye de kötüye de, herşeye muhalif olanlar, diğeri ise doğruları, kendi siyasi görüşlerine göre değişkenlik gösterenler. Bugün ak dediğine yarın kara diyenler.

***

Ereğli’de hizmet noktasındaki temel kurum, 1800’lü yılların ortalarında kurulmuş olan Ereğli Belediyesidir. Doğal olarak da yapılanda ve yapılmayandan sorumlu tutulur (idi). Ne zamana kadar? 2014 yılına kadar…

12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen ve 2014 yerel seçimleri ile birlikte yürürlüğe konulan 6360 sayılı Büyükşehir Yasası ile, büyükşehir sınırları içerisinde yer alan belde belediyeleri kaldırıldı, ilçe belediyelerinin yetkileri ve bütçeleri sınırlandırıldı. İlçelerin birçok noktasında da hizmet yetkisi büyükşehir belediyelerine devredildi. Tek ilçede iki belediyenin var oluşu, iki başlı belediyeciliği ve olumsuz sonuçlarını beraberinde getirdi.

Bunun getirisi ve götürüsü ne oldu peki? Yazının devamında yasanın çıkış noktasını ve devamındaki süreci birlikte inceleyelim:

Büyükşehir yasası onaylanıp yürürlüğe konmadan önce pilot bölge olarak İstanbul’da uygulandı ve başarılı olundu. Sonrasında yasa yürürlüğe konularak tüm büyükşehirlerde uygulamaya konuldu. Ancak Anadolu’da aynı başarıyı yakalayamadı. Çünkü, başarılı sonuç veren İstanbul’un taşrası yoktu ve yüzölçümü de Anadolu’daki Büyükşehirlere oranla kat kat küçüktü. (Sözgelimi, İstanbul’un Anadolu yakasının idari sınırı ile Avrupa yakasının idari sınırı arasındaki toplam mesafe 160 km. Ama Konya Büyükşehir belediyesinin hizmette sorumlu olduğu en uç nokta olan Zengen ile Konya arasındaki mesafe 200 kilometre)

Sadece Ereğli’yi baz alacak olursak,, büyükşehir yasası ile birlikte kapatılan 6 belde belediyesinden en az 6 tane iş makinesi ve onlarca ulaşım aracı devralındı. Belde belediyelerinin iller bankası gelirleri de cabası. Aynı şekilde, yasadan önce Ereğli Belediyesine ait olan otogar geliri, hal geliri, su gelirleri Konya Büyükşehir Belediyesine devredildi. Bu da yılda milyonlara lira demek.

Bununla beraber, Ereğli merkezde yer alan birçok alanın hizmet sorumluluğu da Konya Büyükşehir Belediyesine devredildi. Devamında nasıl bir süreç gelişti peki?

Ereğli totalinde hizmet inisiyatifi Ereğli Belediyesinin elinden alındı. Ereğli Belediyesi, birçok alanda hizmette artık tek başına yetkili olamıyor. Ereğli Belediyesinde alınan birçok hizmet kararı, aynı zamanda Konya Büyükşehir meclisinden geçmesi halinde faaliyete geçirilebiliyor. Ereğli’de gözle görülen ve Ereğli’ye hakim bir Ereğli Belediyesi tarafından çözülmesi gereken sorun, Ereğli’ye hakim olmayan Konya Büyükşehir Belediyesinin onayından geçmeden çözülemiyor.

***

Büyükşehir Yasasının uygulamada başarılı olamadığı, yasanın merkezinde yer alan kişiler ve kurumlara da kabul edilirken, yukarıda bahsettiğim iki ana kesim, siyasi görüşleri gereği ısrarla Ereğli’nin Konya merkezden yönetilmesini savunuyor. Bu düşüncenin de arkasında duran sığ bir muhalefetimiz var Ereğli’de. Her fırsatta, iktidara geldiklerinde, yerel yönetimlere sekte vuran büyükşehir yasasını kaldıracağını söyleyen, yani büyükşehir yasasının aksaklığının farkında olan ama muhalefet olsun da ne olursa olsun diyen anlayış.

Ereğli Belediyesi, 150 yıldan fazladır Ereğli’nin. Dünümüzde vardı, bugünümüzde var, yarınımızda da var olacak. Ereğli; belediyene sahip çık. Arkasında dur. Acımasızca eleştirirken, belediyenin imkanlarını gözönünde bulundur. Elde imkan olduğunda tüm hizmetlerin yapılabileceğini kendiniz de görebiliyorsunuz.

Bu belediye bugün bizim, yarın çocuklarımızın. Ereğli’yi, Konya merkezden yönetilmesi gereken bir kent olarak görmekten vazgeçin. Bakın, beldelerde yaşayan insanlar, belediyelerine sahip çıkamadıkları için pişmanlar. Biliyorsunuz, Ereğli’den giden hizmet bir daha geri gelmiyor. O yüzden, kendi delimiz elin akıllısından iyidir deyin ve kendi belediyenize sahip çıkın.

trendmasa

Yorumlar

sitesolreklam
verayan
Hazır Site by Uzman Tescil webmaster